Ніацин (вітамін В3) - це вітамін групи В з досить цікавою історією, опис солей якого вперше дав Губер далекого 1867 року, в результаті досліджень похідних нікотину. Однак, як ми розуміємо, на той час усвідомлення крайньої важливості для здоров'я нашого організму нікотинової кислоти не було, через що відкриттям Губбера не надали особливого значення. І лише 1937 року, трохи більше півстоліття, вченими було встановлено колосальне біологічне значення ніацину поліпшення якості здоров'я та життя.
Ще однією назвою вітаміну В3 є - вітамін РР, що в свою чергу є абревіатурою до словосполучення "запобіжний пеллагру" - страшну хворобу основними симптомами якої є: важкі нервово-психічні розлади, сильний пронос, ураження слизових оболонок і шкіри (з'являються симетричні краси особі, руках, шиї, внутрішніх поверхнях стегон), часті головні болі, безсоння, часта втома, дратує яскраве світло, гучна музика, з'являється тремтіння в руках.
Як працює вітамін PP
Насправді принцип роботи ніацину практично нічим не відрізняється від будь-якого іншого вітаміну групи В. Якщо зовсім простими словами, вітамін В3 допомагає організму перетворювати вжиту їжу на чисту енергію, зокрема покращуючи роботу ензимів, які допомагають їжі засвоюватися. Більше того, саме ніацин є одним із ключових компонентів при формуванні організмом двох коферментів: NAD та НАДФ, які беруть активну участь у клітинному обміні речовин. Не зайвим буде також згадати, що саме вітамін РР грає одну з найважливіших ролей у передачі міжклітинних сигналів, і відновленні клітин ДНК.
Ніацин користь
Насправді користь для організму від нікотинової кислоти хоч і незаперечна, але все ж таки досить неоднозначна. Вся справа в тому, що вітамін РР існує аж у двох формах (нікотинової кислоти або нікотинаміду), кожна з яких має свій лікувальний вплив на організм. Так наприклад, використовуючи нікотинову кислоту як профілактичну харчову добавку до основного раціону харчування, ви зможете врівноважити рівень холестерину в крові, і позбавити себе деяких видів серцево-судинних захворювань. , Що завдяки цій формі ніацин успішно лікується діабет 1 типу, деякі шкірні захворювання, і навіть шизофренія.
Як дієвий лікарський засіб для лікування. та нормалізації високого рівня холестерину, ніацин використовується ще з 50-х років минулого століття. І справді, вітамін РР показав себе як відмінний засіб, здатний принизити рівень "поганого" LDL холестерину в середньому на 5-20%. Однак слід розуміти, що ніацин аж ніяк не є основним засобом зниження холестерину через можливість виникнення побічних ефектів при передозуванні. Так само ніацин здатний підвищувати рівень "хорошого" HDL холестерину, завдяки допомозі організму в зупинці розпаду білка аполіпопротеїну A1, який таки сприяє синтезу HDL холестерину в організмі. Ще ніацин сприяє зниженню рівня тригліцеридів в організмі, що також позитивно впливає як на зниження жирового прошарку, так і на регулювання холестерину.
Вітамін РР здатний запобігати хворобам серця. Власне нормалізація рівня холестерину в крові вже є чудовим внеском у запобіганні хворобам серця. Однак, останні наукові дослідження виявили ще один механізм ніацину, за допомогою якого він допомагає серцевому м'язу. Вся справа в тому, що ніацин, що є сильним антиоксидантом, допомагає зменшити окислювальний стрес і запалення - фактори. які відіграють ключову роль розвитку атеросклерозу, і про ушкодженні артерій.
Вітамін В3 – це один з основних помічників у лікуванні діабету 1 типу. Як аутоімунне захворювання, цей тип діабету змушує організм самостійно знищувати бета клітини підшлункової залози, що виробляють в нашому тілі інсулін. Однак, останні наукові дослідження свідчать про те, що вживання ніацину сприяє захисту цих клітин, а в деяких випадках навіть запобігаючи розвитку хвороби. Також цей вітамін значною мірою посилює функціональність нашого мозку, завдяки здатності дарувати йому необхідну енергію. Довгий час вчені навіть припустити не могли, що так званий "туман у голові", і навіть психіатричні симптоми можуть бути пов'язані з нестачею в організмі ніацину. Тільки уявіть собі, за допомогою вітаміну В3 можна успішно лікувати навіть деякі види шизофренії, тому що він здатний запобігати ушкодженню клітин мозку, які, зрештою, виникають як наслідок його дефіциту.
Важливою корисною властивістю ніацину (особливо для прекрасної половини населення) є той факт, що вітамін В3 здатний якісно покращувати функції шкіри. По-перше, нікотинова кислота служить відмінним бар'єром для шкірного покриву від шкідливого впливу сонячних променів. По-друге, у комплексі з пероральним вживанням, нанесення на шкіру лосьйону з ніацином сприяє покращенню її здоров'я. А останні наукові дослідження, проведені в 2015 році, показали, що прийом 500 мг нікотинаміду (форма ніацину) двічі на день сильно знижували ризик освіти серед людей з високим ризиком розвитку онкології немеланомного раку шкіри.
Ніацин побічні ефекти
Хоча лікувальні дозування ніацину набагато вищі за рекомендовану денну норму, приймати вітамін РР потрібно з особливою обережністю, оскільки передозування цим вітаміном загрожує вам досить серйозними побічними ефектами. Ось список найпоширеніших побічних ефектів при передозуванні ніацином:
- Гіперемія. Найпоширеніший побічний ефект, що провокується розширенням кровоносних судин.
- Нудота і подразнення шлунка. Пов'язаний такий неприємний ефект з активністю ферментів печінки, тому блювання, нудота та інші "принади" особливо підстерігають людей з повільним вивільненням нікотинової кислоти.
- Пошкодження печінки. Один з найнебезпечніших побічних ефектів при передозуванні ніацином, також пов'язаний з активністю ферментів печінки.
- Передозування може негативно вплинути на контроль рівня цукру в крові.
- Здоров'я очей. У поодиноких випадках побічним ефектом від передозування ніацином може бути замутнений зір та інші негативні наслідки для здоров'я очей.
- Подагра. Вітамін В3 здатний підвищувати рівень сечової кислоти в організмі, що призводить до подагри.